TR | EN | RU | DE | ES

Üretim Süreçleri

AR-GE ve Yeni Ürün Devreye Alma

Ahen Otomotiv AR-GE ekibi; Köklü ürün tasarım deneyiminin ve üretim fabrikası olmanın avantajları ile sektörde yenilikçi ürünlere hizmet edecek araştırma ve geliştirme altyapısını uzun zamandır bünyesinde bulundurmaktadır. Üretimde yenilik ve iyileştirme çalışmalarını yapan, tasarım yetenegine sahip ARGE birimimiz ürünlerin prototip aşamasından nihai ürün aşmasına kadar teknoloji desteği ile döküm programı yanında yazılım olarak; cad/cam gibi programları ve cmm ölçüm cihazları kullanarak sağlam ve güvenilir parçalar üretmektedir.


Kalıp Tasarım

Yüksek teknolojili kalıplama ve eğritme sistemleri ile uluslararası kalite standartlarda, otomotiv yedek parça piyasasında ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda kalıplar üretilip, ürünlerin üretimi Ahen Otomotiv bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Tasarlanan ürünlerin sorunsuz bir şekilde üretim aşamasında uygulanması ve imalat şartlarına bire bir uyabilmesi için Ahen Otomotiv; fabrikalarında bulunan, son teknolojiler ile geliştirilen yatay işleme/CNC makineleri ile bütün kalıpları kendisi üretmektedir.


Döküm

Yüksek kalite standartlarında önceden belirlenen hammadde ve alaşımlar, parça gerekliliklerine uygun kalıplara dökülmektedir. Standart dışı üretim yapmamak adına, hazırlanan dökümler analiz raporları ile kontrol edilmektedir. Firmanın kendi bünyesinde bulunan dökümhanede yapılan döküm aşamasında, orijinal üreticilerin kullandığı ölçüm ve hammaddeyi referans olarak kullanan Ahen otomotiv, orijinal parçaların yerine kullanılabilecek özellikte olan yedek parçaları piyasaya sunmaktadır.


İşleme

Yüksek kapasiteli ve ileri teknolojinin kullanıldığı dökümhanelerde dökülen hammaddeler, laboratuvar da test aşamasından geçtikten sonra yüksek mühendisler tarafından çeşitli analiz ve raporlar ile yüzey kontrolü yapılmaktadır. Döküm aşamasından sonra müşteri beklentisini tam olarak gerçekleştirmek için hazırlanan yarı mamul ürünler, 5 eksenli yatay ve dikey işleme merkezlerinde hassasiyetle işlenerek katma değeri yüksek bitmiş ürünler haline getirilir.


Kalite Kontrol

Hatasız ve sağlam ürün hedef doğrultusunda; bütün aşamalarımızda istatiksel analizler, üretim süreçlerinin çeşitli noktalarında yapılan kontroller ile sorunsuz bir üretim süreci gerçekleştirilmektedir. Her bir ürünün analiz raporu, işlem süresi, operasyon kayıtları, uygunluk ve kalite raporları kayıt altına alınmaktadır. Üretimi tamamlanan ürünler son muayene istasyonunda %100 kalite kontrolünden geçirildikten sonra koruyucu yağ ile boyama işlemi ile üretim kısmı tamamlanmaktadır.